آسیب تغییرات اقلیمی بیشتر متوجه کودکان است

تولید سبز - صندوق کودکان سازمان ملل برآورد می‌کند نزدیک به نیمی از کودکان جهان به خاطر تغییرات اقلیمی در معرض خطرهای جدی هستند. صندوق کودکان سازمان ملل برآورد می‌کند نزدیک به نیمی از کودکان جهان به خاطر تغییرات اقلیمی در معرض خطرهای جدی هستند. یونیسف می‌گوید حدود یک میلیارد کودک با خطر شدید پیامدهای تغییرات اقلیمی درگیرند.

به گزارش تولید سبز، در تازه‌ترین گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) که بخش‌هایی از آن روز جمعه 20 اوت (29 مرداد) در بسیاری از رسانه‌ها منتشر شد تأکید شده کودکان و نوجوانان جهان گرچه کمترین مسئولیت در تغییرات اقلیمی را بر عهده دارند بیش از دیگران در معرض آسیب‌ها و پیامدهای آن هستند.

یونیسف در این گزارش که همزمان با سومین سالروز جنبش موسوم به "جمعه‌ها برای آینده" منتشر شد می‌گوید از 2 میلیارد و 200 میلیون کودک جهان حدود یک میلیارد آنها "به طرز بسیار شدیدی" درگیر خطرهای ناشی از تغییرات اقلیمی هستند.

در گزارش یونیسف تعدادی از پیامدهای تغییرات آب و هوایی، که کودکان بیش از دیگران از آنها آسیب می‌بینند فهرست شده است.

خطرهای ناشی از تغییرات اقلیمی و بحران‌های زیست محیطی از جمله شامل موج گرمای شدید، کم‌آبی، خشکسالی، سیل، توفان و آلودگی هوا می‌شوند.

اوضاع وخیم کودکان آفریقایی

بر پایه فهرستی که یونیسف ارائه داده کودکان قاره آفریقا بیش از دیگر مناطق جهان در معرض خطر هستند. کودکان در کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، نیجریه، گینه و گینه بیسائو بیش از همه تحت تاثیر پیامدهای منفی تغییرات اقلیمی قرار دارند.

تحلیلگران یونیسف برآورد می‌کنند حدود 820 میلیون کودک، که بیش از یک سوم تمام کودکان جهان را شامل می‌شوند، از موج‌های شدید گرما در عذاب هستند.

این تحلیل همچنین برآورد می‌کند در حال حاضر 400 میلیون کودک در معرض خطر گردبادهای سهمگین هستند و حدود 330 میلیون کودک به وسیله سیل و طغیان رودخانه‌ها تهدید می‌شوند. افزون بر این 240 میلیون کودک در مناطق ساحلی در معرض خطر هستند.

صندوق کودکان سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود با اشاره به یکی دیگر از پیامدهای تغییرات اقلیمی می‌گوید در حال حاضر 920 میلیون کودک در سراسر جهان به خاطر دسترسی نداشتن به آب کافی در رنج هستند. یونیسف بحران اقلیمی را تهدید حقوق کودکان ارزیابی می‌کند.

تغییرات اقلیمی همچنین به افزایش بیماری‌های عفونی مانند مالاریا و تب دنگ منجر شده که کودکان بیش از دیگر از آن آسیب می‌بینند. سلامت حدود 600 میلیون کودک در سراسر جهان به وسیله این بیماری‌ها تهدید می‌شود.

خطر جدی برای امروز و آینده کودکان

کودکان در حال رشد که در شرایط نامناسبی قرار دارند در برابر شوک‌های ناگهانی مانند سیل، خشکسالی، تغییرات شدید دما و موج‌های گرما از شانس کمتری برای مقاومت برخوردارند.

یونیسف ابراز نگرانی کرده که تغییرات اقلیمی و بحران‌های زیست محیطی می‌تواند حتی به این منجر شود که کودکانی که امکانات ابتدایی از آنها دریغ شده در تمام زندگی از هیچ شانسی برای رشد و پیشرفت برخوردار نباشند.

کریستین شنیدر، مدیر اجرایی یونیسف در آلمان تاکید می‌کند که لازم است با جدیت و هرچه سریع‌تر برای متناسب کردن شرایط زندگی کودکان با پیامدهای تغییرات اقلیمی سرمایه‌گذاری شود.

سال گذشته در یک پژوهش مشترک کارشناسان سازمان بهداشت جهانی و یونیسف تاکید شده بود که تغییرات اقلیمی برای همه کودکان جهان یک تهدید جدی به شمار می‌رود.

یونیسف در گزارشی که ماه مارس امسال منتشر شد برآورد کرد که حدود یک و نیم میلیارد نفر در سراسر جهان از دسترسی به آب کافی محروم هستند./
 

​پیشنهاد سردبیر