هدف گذاری چهل هزار هکتار زراعت چوب در سال جاری

مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: توسعه زراعت چوب با هدف جلوگیری از تخریب جنگل‌ها در وسعت 40 هزار هکتار در سالجاری هدفگذاری شده است.

تولید سبز - به گزارش تولید سبز به نقل از خبرگزاری ایانا، کامران پور مقدم، مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در حاشیه بازدید از طرح‌های اداره‌ کل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در زمینه طرح توسعه زراعت چوب در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح توسعه زراعت چوب جزء برنامه ششم توسعه کشور است و باید تا پایان این برنامه 75 هزار هکتار زراعت چوب انجام شود.

وی ادامه داد: تا پایان سال چهارم برنامه توسعه کشور یعنی در پایان سال 99 توسعه زراعت چوب در وسعت 40 هزار هکتار انجام شد.

مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: با تحقق هدف‌گذاری توسعه زراعت چوب در وسعت 40 هزار هکتار در سالجاری، برنامه ششم توسعه با کاشت نهال در وسعت 80 هزار هکتار محقق می‌شود.

پور مقدم تصریح کرد: مناسب‌ترین راهکار برای تامین چوب مورد نیاز کشور و حفظ جنگل‌ها، زراعت چوب است و توسعه زراعت چوب با جدیت دنبال می‌شود.

وی اضافه کرد: صنایع چوبی مانند نئوپان‌ سازی و تولید ام‌ دی اف از جمله مصرف‌کنندگان چوب هستند و در حدود 40 درصد مصارف چوبی کشور مربوط به این کارخانه‌ها است.

مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: با توجه به تصویب توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور، موضوع زراعت چوب از اهمیت دو چندانی برخوردار است چرا که یکی از منابع اصلی تامین مواد اولیه برای صنایع چوب و کاغذ محسوب می شود.

پورمقدم خاطرنشان کرد: واردات چوب برای تامین منبع مواد اولیه صنایع چوبی نیز مشکلاتی را به همراه دارد که از جمله مشکلات می‌توان به مسایل ارزی، اقتصادی و شرایط قرنطینه و محدودیت‌های ورود چوب اشاره کرد.

وی اظهار داشت: واردات چوب با پوست می‌تواند منشا ورود آفات و تهدیدی برای رویشگاه‌های طبیعی درختان باشد به همین دلیل واردات چوب مشکلات خاص خود را دارد و مطمئن‌ترین راهکار تامین مواد اولیه صنایع چوبی و کاغذ توجه به توسعه زراعت چوب در داخل کشور است.

پور مقدم بیان کرد: درختانی که اکنون در طرح توسعه زراعت چوب کاشته شده‌اند از سال 1405 به بعد قابلیت استفاده دارند.

مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: با توجه به شرایط کم‌آبی، توسعه زراعت چوب با استفاده از آب‌های نامتعارف نیز دنبال می‌شود.

وی با اشاره به نقش‌ آفرینی مهم زراعت چوب در تامین مواد اولیه، اقتصاد، اشتغال، معیشت و بی‌نیازی از واردات و افزایش میزان صادرات اظهار داشت: موضوع زراعت چوب به عنوان طرحی راهبردی برای اشتغالزایی و حفظ عرصه‌های منابع طبیعی مورد توجه است.

مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: هر هکتار زراعت چوب برای یک نفر اشتغال مستقیم و برای سه تا 10 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌کند.

 مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به منظور بازدید از طرح‌های توسعه زراعت چوب و جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در سمنان به این استان با همراهی دکتر نوبخت معاون جنگل سازمان جنگلها سفر کرده است./

​پیشنهاد سردبیر