نخستین فولاد پاک جهان عرضه شد

تولید سبز - شرکت فولاد سبز سوئدی «Hybrit» اعلام کرد نخستین فولاد تولید شده بدون استفاده از زغال سنگ را به مشتری تحویل داده است.

به گزارش تولید سبز، این شرکت به دنبال متحول کردن صنعت فولادسازی است که عامل حدود 8 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی به شمار می رود.

شرکت Hybrit که متعلق به شرکت SSAB، شرکت دولتی واتن فال و شرکت معدنی LKAB است، اعلام کرد تحت یک آزمایش پیش از آغاز تولید تجاری در سال 2026، فولاد پاک را به شرکت کامیون سازی ولوو تحویل خواهد داد.

این شرکت فعالیت آزمایشی در کارخانه پایلوت خود برای فولاد عاری از سوخت فسیلی را یک سال پیش در شهر لولئو واقع در شمال سوئد آغاز کرد. این شرکت قصد دارد برق پاک و هیدروژن را جایگزین زغال سنگ کک شو کند که معمولا برای تولید فولاد نیاز است. هیدروژن بخش مهمی از برنامه اتحادیه اروپا برای صفر کردن انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050 است.

شرکت SSAB که در 10 درصد از انتشار دی اکسید کربن سوئد و 7 درصد از انتشار دی اکسید کربن فنلاند سهم دارد، اعلام کرد این تحویل آزمایشی گام مهمی به سوی زنجیره ارزش کاملاً عاری از سوخت فسیلی است. هدف، تحویل فولاد عاری از سوخت فسیلی به بازار و به اجرا درآوردن این فناوری در ابعاد صنعتی تا سال 2026 است.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت اچ تو گرین استیل هم قصد دارد کارخانه فولاد عاری از سوخت فسیلی در شمال سوئد احداث کند که شامل تاسیسات هیدروژن پایدار است و تولیدش در سال 2024 آغاز می شود./

​پیشنهاد سردبیر