آبخیزداری هفتاد درصد خسارت سیلاب را کاهش می دهد

تولید سبز - مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این که پس از بروز خشکسالی با از دست رفتن پوشش گیاهی سیلاب ایجاد می شود، گفت: آبخیزداری 70 درصد خسارت سیلاب را کاهش می دهد.

به گزارش تولید سبز و به نقل از ایانا، هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به مزایای آبخیزداری عنوان کرد: آبخیزداری بر روی مدیریت خشکسالی بسیار موثر است، در مناطق خشک مانند خراسان جنوبی که عملیات آبخیزداری انجام شده است، این پروژه ها باعث تعدیل بارندگی های شدید شده و دبی قنوات و چشمه ها 7 برابر افزایش یافته است.

وی افزود: نتیجه دیگر این پروژه ها معیشت بهتر و اشتغال پایدار در استان های محروم و درگیر با خشکسالی است و امنیت غذایی تأمین می شود.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با تاثیر آبخیزداری بر مقابله با بیابان زایی تصریح کرد: یکی از دلایل بیابان زایی عدم توجه به مدیریت حوزه های آبخیز است و پس از بروز خشکسالی با از دست رفتن پوشش گیاهی سیلاب ایجاد می شود بنابراین آبخیزداری 70 درصد خسارت سیلاب را کاهش می دهد.

وی افزود: در هر حوزه آبخیز حدود 530 تا یک هزار متر مکعب آب در هکتار استحصال می‌شود و 9 تن در هکتار در سال فرسایش خاک کاهش می یابد.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با طرح های آبخیزداری در سال جاری اظهار کرد: تفاوت امسال با سال گذشته در این است که ما امسال اعتبارات تخصیصی از صندوق توسعه ملی نخواهیم داشت و برای سال 1400 باید از محل اعتبارات عمرانی و جاری که 11 موافقت نامه هستند تامین اعتبار کنیم که بسیاری از این اعتبارات باید برای دیون سال های قبل هزینه شود.

جزی ادامه داد: محل اعتبارات دیگر ما اسناد خزانه است که اعتبار آن به استان ها ارسال شده است اما این اعتبارات ارقام بالایی ندارند.

وی تصریح کرد: اعتبارات ردیف متفرقه یک هزار و 675 میلیارد تومان است که از محل درآمدها بوده و باید از تحقق این درآمدها اطمینان حاصل کنیم. محل تأمین اعتبار دیگر از محل توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری است که شهرستان های محروم مشخص شده توسط سازمان برنامه و بودجه را برای طرح های آبخیزداری تعیین کرده ایم.

جزی در رابطه با پروژه های سال 99 گفت: در سال گذشته حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار صندوق توسعه ملی داشتیم که 92 درصد از آن تخصیص داده شده است و عملیات اجرایی حدود 700 پروژه در کشور انجام شد./

​پیشنهاد سردبیر