نخستین نیروگاه خورشیدی روی کانال پساب در کشور به بهره‌برداری رسید

تولید سبز - مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا از ساخت و بهره‌برداری از فاز نخست نخستین نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 423 کیلووات روی کانال پساب خبر داد.

به‌ گزارش تولید سبز و به نقل از ایرنا، علی شب‌نورد، مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا با اعلام این خبر گفت: این نیروگاه خورشیدی با ظرفیت قراردادی 970 کیلووات با حجم سرمایه‌گذاری 10 میلیارد تومان برای نخستین بار در کشور روی سطح کانال‌های خروجی پساب تصفیه‌خانه جنوب تهران نصب و راه‌اندازی شده است.

شب‌نورد اظهار داشت: از ویژگی بارز ساخت این نیروگاه جلوگیری از تبخیر آب از سطح کانال است که ضمن استفاده از یک سطح بدون استفاده، به‌عنوان یک راه حل کارآمد برای مقابله با کم‌آبی باید در کشور توسعه یابد.

وی با بیان اینکه در ساخت این نیروگاه خورشیدی از یک‌هزار و دویست و بیست و نه  پنل خورشیدی ساخت داخل استفاده شده است، گفت: این نیروگاه قابلیت تولید سالیانه بیش از یک‌میلیون و ششصد و نود و نه هزار کیلووات‌ساعت انرژی پاک را دارد.

شب‌نورد خاطرنشان‌کرد: بهره‌برداری از این نیروگاه‌ خورشیدی هر ساله مانع از انتشار یک‌هزار و صد و هفتاد و سه تن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست می‌شود، همچنین سالیانه از مصرف سیصد و هفتاد و چهار هزار لیتر آب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی چهارصد و هشتاد و سه هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.

وی ادامه‌داد: احداث نیروگاه‌ یاد شده در دوره ساخت و بهره‌برداری برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم و برای 25 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.

پیشتر وزیر نیرو به خبرنگاران گفت: واقعیت این است که همه تلاش کردند که به واسطه روزهای آفتابی زیادی که کشورمان از آن برخودار است، یکی از کشورهای پیشتاز در امر توسعه نیروگاه تجدیدپذیر باشیم.

رضا اردکانیان ادامه‌داد: البته شدت تابش خورشید در کشورمان از کیفیت بالاتری نسبت به کشورهای همسایه برخوردار است، به طوری که به گفته متخصصان از یک متر مربع پنل خورشیدی، انرژی بیشتری دریافت می شود

بنا بر این گزارش، آیین بهره برداری از 13 نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی، بادی و برقی آبی کشور و آیین بهره برداری از نیروگاه 420 کیلوواتی خورشیدی تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران، شنبه دوم مرداد ماه 1400 به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس‌جمهوری و با حضور استاندار تهران، معاون وزیر نیرو و دیگر مسوولان برگزار شد./

​پیشنهاد سردبیر